Анализ       Справочники       Сценарии       Рефераты       Курсовые работы       Авторефераты       Программы       Методички       Документы     опубликовать

Корінь. Його будова І функції корінь
Скачать 62.74 Kb.
НазваниеКорінь. Його будова І функції корінь
Дата06.01.2013
Размер62.74 Kb.
ТипДокументы
1. /Кор_нь будова _ функц_х.docКорінь. Його будова І функції корінь
КОРІНЬ. ЙОГО БУДОВА І ФУНКЦІЇ


Корінь — осьовий, підземний вегетативний орган вищих рослин, що володіє необмеженим ростом і позитивним геотропізмом.

Корінь здійснює закріплення рослини в ґрунті і забезпечує поглинання і проведення води з розчиненими мінеральними речовинами до стебла і листя.

На корені немає листя і хлоропластів.

Окрім основного кореня, багато рослин мають численне додаткове коріння. Сукупність всього коріння рослини називають кореневою системою. У разі, коли головний корінь трохи виражений, а додаткове коріння виражене значно, коренева система називається мичкуватою. Якщо головний корінь виражений значно, коренева система називається стрижньовою. Деякі рослини відкладають в корені запасні живильні речовини, такі утворення називають коренеплодами.

Основні функції кореня

 1. Опорна (закріплення рослини в субстраті);

 2. Всмоктування, проведення води і мінеральних речовин;

 3. Запас живильних речовин;

 4. Взаємодія з корінням інших рослин, грибами, мікроорганізмами, що мешкають в ґрунті (мікориза, бульби бобів).

 5. Вегетативне розмноження

 6. Синтез БАВ (біологічно-активних речовин)


У багатьох рослин коріння виконують особливі функції (повітряне коріння, коріння-присосок).


Види кореневих систем


Сукупність коріння однієї рослини називають кореневою системою. До складу кореневих систем входить коріння різної природи. Розрізняють головний корінь, бічні і додаткові. Головний корінь розвивається із зародкового корінця. Бічне коріння виникає на будь-якому корені як бічне відгалуження. Додаткове коріння утворене пагоном і його частинами. У стрижньовій кореневій системі головний корінь сильно розвинений і добре помітний серед іншого коріння (характерна для дводольних). У мичкуватій кореневій системі на ранніх етапах розвитку головний корінь, утворений зародковим корінцем, відмирає, а коренева система складається додатковим корінням (характерна для однодольних). Стрижньова коренева система проникає в ґрунт зазвичай глибше, ніж мичкувата, проте мичкувата коренева система краще обплітає прилеглі частинки ґрунту. Особливо в його верхньому родючому шарі.

Зони молодого кореневого закінчення


Різні частини кореня виконують неоднакові функції і розрізняються на вигляд. Ці частини отримали назву зон. Кінчик кореня зовні завжди прикритий кореневим чохликом, що захищає ніжні клітки меристеми. Чохлик складається з живих клітин, які постійно оновлюються. Клітки кореневого чохлика виділяють слиз, що покриває поверхню молодого кореня. Завдяки слизу знижується тертя об ґрунт, її частинки легко прилипають до кореневих закінчень і кореневих волосків. У окремих випадках коріння позбавлене кореневого чохлика (водні рослини). Під чохликом розташовується зона ділення, представлена освітньою тканиною — меристемою. Клітки зони ділення тонкостінні і заповнені цитоплазмою, вакуолі відсутні. Зону ділення можна відрізнити на живому корінці по жовтуватому забарвленню, довжина її близько 1 мм. Услід за зоною ділення розташовується зона розтягування. Вона також невелика по протяжності всього декілька міліметрів, виділяється світлим забарвленням і як би прозора.


Клітини зони росту вже не діляться, але здатні розтягуватися в поздовжньому напрямку, проштовхуючи кореневе закінчення вглиб ґрунту. В межах зони росту відбувається розділення кліток на тканині. Закінчення зони росту добре помітно за появою численних кореневих волосків.


Кореневі волоски розташовуються в зоні всмоктування, функція якої зрозуміла з її назви. Довжина її від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. На відміну від зони зростання ділянки цієї зони вже не зміщуються щодо частинок ґрунту. Основну масу води і живильних речовин молоде коріння всмоктують за допомогою кореневих волосків. Кореневі волоски з'являються у вигляді невеликих сосочків — виростів клітин. Після певного часу кореневий волосок відмирає. Тривалість його життя не перевищує 10-20 днів.


Вище за зону всмоктування, там, де зникають кореневі волоски, починається зона проведення. По цій частині кореня вода і розчини мінеральних солей, поглинені кореневими волосками, транспортуються в вище розташовані відділи рослин.

Анатомічна будова кореня


Для того, щоб познайомитися з системою поглинання і пересування води по кореню, необхідно розглянути внутрішню будову кореня. У зоні росту клітки починають диференціюватися на тканині і в зоні всмоктування і проведення формуються провідні тканини, що забезпечують підйом живильних розчинів в надземну частину рослини. Вже на самому початку зони зростання кореня маса клітин диференціюється на три зони: ризодерму, кору і осьовий циліндр.


Ризодерма — покривна тканина, якою зовні покриті молоді кореневі закінчення. Вона містить кореневі волоски і бере участь в процесах всмоктування. У зоні всмоктування ризодерма пасивно або активно поглинає елементи мінерального живлення, витрачаючи в останньому випадку енергію. У зв'язку з цим клітки ризодерми багаті мітохондріями.


Кора — утворена паренхімою, зазвичай диференціюється на рівні зони розтягування. Вона рихла і має систему міжклітинників, по якій уздовж осі кореня циркулюють гази, необхідні для дихання і підтримки обміну речовин. У болотяних і водних рослин міжклітинники кори особливо великі. Кора є тією частиною кореня, через яку активно проходить радіальний (ближній) транспорт води і розчинених солей від ризодерми до осьового циліндра. У тканинах кори здійснюється активний синтез метаболітів і відкладаються запасні живильні речовини.


Осьовий циліндр — складний комплекс з провідної, твірної і основної тканин.

Видозміни і спеціалізація коріння


Видозміни коріння:


 1. коренеплоди - запасання;

 2. корнебульби - запасання;

 3. коріння-причіплювання;

 4. ходульні корені;

 5. повітряне коріння.


Коренеплід - видозмінений соковитий корінь. У утворенні коренеплоду беруть участь головний корінь і нижня частина стебла. Більшість рослин коренеплодів дворічні.


Корнебульби утворюються в результаті потовщення бічного і додаткового коріння. Коріння-причіплювання - своєрідне додаткове коріння. За допомогою цього коріння рослина приклеюється до будь-якої опори. Ходульне коріння - виконують роль опори. Повітряне коріння - бічне коріння, ростуть вниз. Поглинають дощову воду і кисень з повітря.Коріння деяких рослин має схильність до метаморфозу.

Мікориза — співжиття коріння вищих рослин з гіфами грибів. При такому взаємовигідному співжитті (симбіозі), рослина отримує від гриба воду з розчиненими в ній живильними речовинами, а гриб — органічні речовини. Мікориза характерна для коріння багатьох вищих рослин, особливо деревинних. Грибні гіфи, що обплітають товсте коріння дерев і чагарників, що одеревіло, виконують функції кореневих волосків.

Бактерійні бульби на корінні вищих рослин — співжиття вищих рослин з азотфіксуючими бактеріями — є видозмінене бічне коріння, пристосоване до симбіозу з бактеріями. Бактерії проникають через кореневі волоски всередину молодого коріння і викликають у них утворення бульб. При такому симбіотичному співжитті бактерії переводять азот, що міститься в повітрі в мінеральну форму, доступну для рослин. А рослини, у свою чергу, надають бактеріям особливе місце проживання у якому відсутня конкуренція з іншими видами ґрунтових бактерій. Бактерії також використовують речовини, що знаходяться в корінні вищої рослини. Частіше за інших бактерійні бульби утворюються на корінні рослин з сімейства бобів. У зв'язку з цією особливістю насіння бобових багаті білком, а представники родини широко використовують в сівозміні для збагачення ґрунту азотом. Запасне коріння — коренеплоди складаються в основному із запасної основної тканини (ріпа, морква, петрушка). Повітряне коріння утворюється у багатьох тропічних рослин в умовах підвищеної вологості.

Дихальне коріння — у тропічних рослин — виконують функцію додаткового дихання.


Разместите кнопку на своём сайте:
Документы
База данных защищена авторским правом ©kiev.convdocs.org 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Похожие:
Документы