Анализ       Справочники       Сценарии       Рефераты       Курсовые работы       Авторефераты       Программы       Методички       Документы     опубликовать

Довідка про результати вивчення стану охоплення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з девіантною поведінкою гуртковою роботою в позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладах
Скачать 106.32 Kb.
НазваниеДовідка про результати вивчення стану охоплення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з девіантною поведінкою гуртковою роботою в позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладах
Дата31.05.2013
Размер106.32 Kb.
ТипДовідка

Начальнику управління освіти і науки

Білоцерківської міської ради

Петрику Ю.Ф.

Щербань Лариси Олексіївни,

завідувача сектора виховної роботи та

позашкільної освіти


Довідка

про результати вивчення стану охоплення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з девіантною поведінкою гуртковою роботою в позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладах

Відповідно до плану роботи управління освіти і науки у березні 2013 року вивчався стан охоплення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з девіантною поведінкою гуртковою роботою в позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладах. Вивчення проводилось шляхом аналізу матеріалів моніторингу охоплення учнів позашкільною освітою, вивчення системи роботи адміністрації, працівників психологічної служби, класних керівників по залученню дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з девіантною поведінкою до гурткової роботи в загальноосвітніх школах №№ 4, 6, 21, 22, спеціалізованій школі № 1 з поглибленим вивчення слов’янських мов.

Організація корисного, педагогічно доцільного активного дозвілля, яке вирішує виховні завдання була і залишається однією з найактуальніших педагогічних проблем. В.О.Сухомлинський вважав, що лише цікаве для дитини заняття допоможе розкрити її здібності, самореалізуватися і навіть відкорегувати негативні риси характеру. На думку Василя Олександровича, спільна колективна діяльність облагороджує людину, розкриває в ній найкращі людські риси, виховує. Майже у всіх своїх роботах педагог наголошує на важливості спільної діяльності дітей, він радить створювати різноманітні гуртки: науково-предметні, мистецько-технічні, сільськогосподарські, колективи художньої культури тощо. У гуртках об’єднуються діти, котрі мають спільні інтереси, а спільна діяльність ще більше згуртовує, виховує почуття взаємодопомоги, взаємопідтримки, співпереживання, відчуття радості і задоволення досягнутим результатом. Залучення дітей та підлітків до гурткової роботи сприяє вирішенню проблем превентивного виховання, попередження асоціальної поведінки. Особливо дана проблема актуальна для дітей, які не мають належної батьківської уваги і турботи та дітей, що потрапили у складні життєві обставини.

У Державній цільовій програмі розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року зазначається, що одним із шляхів вирішення проблеми організації змістовного дозвілля дітей є розроблення механізму здобуття позашкільної освіти в гуртках, секціях та інших творчих об’єднаннях, організованих як в позашкільних, так і в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації.

У листі МОН від 20.01.2012 №1/9-43 «Щодо посилення профілактичної роботи у навчальних закладах та організації змістовного дозвілля дітей та учнівської молоді» сказано, що «Організація та проведення профілактичної правовиховної роботи, спрямованої на зниження рівня злочинності серед дітей і молоді, є одним з актуальних і соціально важливих завдань, що стоять перед органами управління освітою та педагогічними колективами навчальних закладів. Окремої уваги заслуговує забезпечення змістовного дозвілля дітей і молоді.

Управлінням освіти і науки запроваджено проведення щорічного моніторингу щодо охоплення дітей різними формами позашкільної освіти. Так, за результатами моніторингу у цьому навчальному році різними напрямами позашкільної освіти в позашкільних закладах різних типів та форм власності охоплено 13 428 дітей та підлітків, що становить 69% від загальної кількості. Крім того, у загальноосвітніх навчальних закладах створено 794 гуртки, в яких навчається 12 332 учнів, що становить 64% від загальної кількості учнів.

У ході моніторингу також аналізувалося охоплення гуртковою роботою дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з девіантною поведінкою. За інформацією, поданою закладами освіти у вересні 2012 року, до гуртків у школах та позашкільних закладах залучено 169 дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 85% від загальної кількості дітей даної категорії. З них 55 дітей залучено до занять у позашкільних закладах міста, 114 займаються у шкільних гуртках. Серед дітей, що стоять на внутрішкільному обліку до гурткової роботи залучено 126 учнів, з них 70 - до занять у позашкільних закладах, 56 учнів відвідують гуртки у школах. 2 учнів даної категорії до гурткової роботи не залучені.

Вибірковий аналіз зайнятості гуртковою роботою учнів, схильних до правопорушень, показав, що займаються вони здебільшого у гуртках спортивного та технічного профілів та гуртках, що діють на базі загальноосвітніх навчальних закладів.

Аналізуючи охоплення дітей різних соціальних категорій до гурткової роботи в позашкільних закладах системи освіти, слід зазначити, що відсоток їх незначний. Так, до гурткової роботи залучено 23 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 98 дітей-напівсиріт, 137 з багатодітних сімей, 59 дітей з особливим освітніми потребами, 20 дітей з девіантною поведінкою.

Дозвілля виступає найсприятливішою сферою реалізації інтересів особистості і водночас задоволення її потреб, має значні потенційні можливості виховання всебічно розвиненої особистості.

На запитання анкети «Як ти проводиш свій вільний час», що була запропонована Центром практичної психології, 93% учнів відповіли, що постійно у вільний час дивляться телевізор чи слухають музику, близько 23% учнів систематично проводять свій час біля комп’ютера, 26% роблять це досить часто. Тобто, загалом 50% учнів проводять свій час перед монітором комп’ютера. Майже половина підлітків (48%) щодня розмовляють з друзями по телефону і посилають їм SMS-повідомлення. Причому однозначними лідерами в телефонному спілкуванні є дівчата: 55% відсотків дівчат проти 39% хлопців вибирають мобільне спілкування з друзями. Проте, хлопці активніше використовують можливості всесвітньої мережі Інтернет, майже половина (44%) у вільний час спілкується з друзями по Інтернету. Кількість дівчат, «які живуть у мережі», на 4% менше. Найменш інтернет-залежними виявилися учні 6-8 класів - кожен третій з них взагалі не спілкується з друзями по Інтернету і ще третина підлітків молодшого віку лише раз на тиждень вибирає комп'ютер для бесіди з однолітками.

У вільний від навчання час учні воліють гуляти з друзями на вулиці (73%), спілкуватися «віч-на-віч» (65%) або слухати музику (59%).

Близько 40% підлітків хоча б раз на тиждень збираються для того, щоб разом пограти в комп'ютерні ігри або ж «відірватися» на дискотеці. Природно, що комп'ютерні розваги вибирають молодші підлітки. Про це «зізнався» кожен третій учень 6-8 класів.

Парадоксально, але чим молодша дитина, тим більш насичене її дозвілля. Майже половина (46%) шестикласників і третя частина восьмикласників зазначили, що не зареєстровані у соціальних мережах. А ось третя частина старшокласників зазначили, що більшу частину часу проводять у соціальних мережах, спілкуючись з друзями.

Спільне заняття спортом (їзда на велосипеді, роликах, скейтах та інше теж вважається спортом) приваблює лише 41% підлітків. Причому дівчат таке проведення часу взагалі мало цікавить, кількість хлопців, які активно проводять час, на 25% більше, ніж дівчат.

Ще третина опитаних не відвідують кіно, театри чи концерти. Значна частина учнів не беруть участі у громадському житті, 18% опитаних не відвідують гуртки, клуби, спортивні секції.

У ході вивчення даного питання аналізувалась система роботи адміністрації, практичних психологів, класних керівників, соціальних педагогів загальноосвітніх шкіл №№ 4, 6, 21, 22, спеціалізованій школі № 1 з поглибленим вивчення слов’янських мов щодо залучення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з девіантною поведінкою до гурткової роботи.

Серед основних напрямів роботи закладу з профілактики злочинності та правопорушень серед неповнолітніх є охоплення навчанням усіх неповнолітніх, контроль за відвідуванням навчальних занять, розширення можливостей для зайнятості школярів у позаурочний час, підготовка та професійне навчання, соціальний захист та психологічний супровід відповідних категорій неповнолітніх. Реалізація цих напрямів здійснюється шляхом тісної взаємодії адміністрації закладу, психологічної служби, класних керівників. Саме такий підхід прослідковується у роботі загальноосвітніх шкіл № 4 та 21. У даних школах створена чітка система щодо вивчення інтересів, запитів та здібностей дітей. Так, практичними психологами БЗШ № 4 Луговою Н.А. та БЗШ № 21 Гаврилюк Т.О. проводиться діагностика здібностей дітей серед учнів 4-х класів та вивчення інтересів та нахилів серед учнів 7-х класів під час формування допрофільних класів. Психологами використовуються спеціальні методики, що дають можливість максимально точно визначити коло інтересів та природних здібностей дітей. Відповідно до результатів діагностики психологи надають рекомендації класним керівникам, батькам щодо визначення виду позашкільної діяльності учнів. Адже лише за умови реалізація природних нахилів і здібностей дитини формується стійкий інтерес до певного виду діяльності, що сприяє розвитку його творчих здібностей та обдарувань.

У БЗШ № 4 навчається 11 дітей-сиріт та 4 дітей з девіантною поведінкою. Слід відмітити, що всі діти зазначених категорій, що можуть за станом здоров’я займатися позашкільною освітою, відвідують гуртки. У БЗШ № 21 навчається 11 дітей-сиріт та один учень, що належить до «групи ризику». До гурткової роботи залучено 10 дітей-сиріт та учень, що має девіантну поведінку. Важливим є те, що педагоги цікавляться досягненнями учнів, заохочують їх, налагоджують співпрацю із родинами дітей. Класні керівники даних шкіл активно залучають учнів до гуртків, спортивних секцій, що діють у школі, клубі за місцем проживання «Вікторія», БЮТ «Прометей», «Льодовій арені», до занять у школі мистецтв № 3. Однак, недостатньо проводиться робота щодо залучення дітей даних категорій до занять у гуртках філіалу ЦТДЮ «Соняшник» у БЗШ № 21.

Співбесіди та анкетування дітей підтвердили дані адміністрацій шкіл щодо залучення учнів БЗШ № 4 та № 21 до гурткової роботи.

У спеціалізованій школі № 1 з поглибленим вивченням слов’янських мов навчається 15 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 14 дітей залучені до роботи шкільних гуртків та до занять у школі мистецтв № 5, що працює на базі БСШ № 1. Однак, під час анкетування учні зазначили, що хотіли б займатися й іншими видами позашкільної діяльності, проте, або не мають такої можливості, або не володіють інформацією про мережу гуртків у позашкільних закладах.

У БЗШ № 22 навчається 5 учнів, що перебувають на внутрішкільному обліку та 6 дітей-сиріт. Документально 10 дітей зазначених категорій залучені до гурткової роботи, при чому більшість у гуртки, що діють у школі. Один учень першого класу не відвідує гуртка. Даючи відповіді на запитання анкети «Твій вільний час», кілька дітей підтвердили дані, зазначені у документах соціального педагога. Деякі не знали, як називається гурток і лише за допомогою педагогів змогли відповісти, а один учень заперечив інформацію про те, що він відвідує гурток. Учениця школи, що перебуває на обліку у КМСД, і за даними школи, і за результатами анкетування відвідує літературний гурток своєї школи.

Адміністрацією загальноосвітньої школи № 6 здійснюється контроль за охопленням учнів школи гуртковою роботою, видано наказ від 03.11.2012 року № 110-О «Про діяльність педагогічного колективу із залучення дітей і підлітків до роботи в гуртках, секціях у школі, позашкільних закладах, за місцем проживання». За інформацією, поданою адміністрацією, 82% учнів школи залучені до гурткової роботи. Однак, під час аналізу даних, щодо охоплення учнів гуртковою роботою, зазначених у робочих зошитах класних керівників, були виявлені певні неточності: відсутні назви гуртків та позашкільних закладів, не відповідність зазначених назв спортивних секцій з реальною мережею секцій у даному спортивному закладі, великий відсоток учнів старших класів, що взагалі не залучені до гурткової роботи. У БЗШ № 6 навчається 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 24 учні, що перебувають на внутрішкільному обліку та 2 учнів, що стоять на обліку у КМСД та ССД. За даними, поданими школою, всі діти-сироти та 22 учні, що стоять на внутрішкільному обліку залучені до гурткової роботи. Під час анкетування даної категорії учнів, у трьох дітей були виявлені розбіжності між їх відповідями та даними школи. Особливо насторожує той факт, що до гурткової роботи не залучені учні, що стоять на обліку у КМСД. Хоча у своїх анкетах вони зазначили, що хотіли б займатися в гуртках: одна - у гуртку бісероплетіння, друга учениця зазначила, що пробує писати вірші. Соціально-психологічною службою БЗШ № 6 вивчення інтересів дітей здійснюється поверхово. У співбесіді з психологом школи Черненко В.Л. щодо використання методик виявлення інтересів, вона зазначила, що в індивідуальну карту супроводу учнів, що перебувають на внутрішкільному обліку, у розділ «Інтереси дітей» дані вносились лише зі слів учнів. Педагогами школи не встановлено контактів із керівниками гуртків, секцій, де навчаються діти, що стоять на внутрішкільному обліку. Ні в робочих щоденниках класних керівників, ні в інформації соціального педагога, практичного психолога таких даних не виявлено.

Під час перевірки було виявлено, що в усіх закладах шкільні гуртки працюють за розкладом, у наявності журнали обліку роботи, дещо не вирішеним залишається питання програмного забезпечення.


Висновок: гурткова робота сприяє поглибленню знань, яких учні набувають на уроках, прищепленню навичок застосовувати ці знання на практиці, вихованню моральних якостей: волі, наполегливості, критичного ставлення до виконаної роботи, а також розвиває інтерес до вивченого предмета. Робота в гуртках зберігає широкі можливості створення атмосфери творчого піднесення, індивідуальної і колективної практичної діяльності учнів.

Зважаючи на те, що залучення дітей до позаурочної та позакласної діяльності є одним із засобів профілактики злочинності та запобігання бездоглядності серед неповнолітніх проблема охоплення дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах до гурткової роботи набуває особливої актуальності і потребує негайного вирішення.


Рекомендації:

  1. Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів проаналізувати стан залучення учнів школи, а також дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів девіантної поведінки до різних форм позашкільної освіти.

  2. Забезпечити якісний контроль за проведенням внутрішкільного моніторингу зайнятості учнів позашкільною освітою та наданням достовірної інформації щодо охоплення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів із девіантною поведінкою гуртковою роботою.

  3. Працівникам психологічної служби загальноосвітніх навчальних закладів проводити діагностику інтересів, нахилів та здібностей дітей, надавати рекомендації класним керівникам, батькам та особам, що їх заміняють, щодо оптимального вибору учнями позашкільного виду діяльності.

  4. Керівникам позашкільних навчальних закладів до 15 вересня 2013 року провести якісний набір дітей у гуртки, максимально охопивши позашкільною освітою дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей, дітей із сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, учнів із девіантною поведінкою; виробити механізм взаємодії педагогів позашкільного закладу з класними керівниками, соціальними педагогами загальноосвітніх закладів з метою попередження безпричинних пропусків занять.

  5. Психологам позашкільних закладів охопити психологічним супроводом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей, дітей із сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, учнів із девіантною поведінкою, що навчаються у закладі.

  6. Започаткувати проведення спільних педагогічних консиліумів за участю психологів загальноосвітніх та позашкільних закладів, класних керівників, керівників гуртків з метою вироблення єдиних підходів щодо навчання і виховання, творчого, інтелектуального розвитку, соціальної підтримки дітей дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей, дітей із сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, учнів із девіантною поведінкою.

  7. На засіданнях циклових комісій керівників гуртків відповідних напрямів позашкільної освіти проаналізувати програми шкільних гуртків, надати методичну допомогу в підготовці авторських програм до затвердження науково-методичною радою КОІПОПК.Завідувач сектора виховної роботи та

позашкільної освіти Щербань Л.О.


29.03. 2013 рокуРазместите кнопку на своём сайте:
Документы
База данных защищена авторским правом ©kiev.convdocs.org 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Похожие:
Документы