Анализ       Справочники       Сценарии       Рефераты       Курсовые работы       Авторефераты       Программы       Методички       Документы     опубликовать

Довідка про вивчення діяльності днз та знз щодо забезпечення готовності дітей до навчання у школі та сприяння їхній адаптації до умов навчального закладу Згідно з планом роботи
Скачать 229.5 Kb.
НазваниеДовідка про вивчення діяльності днз та знз щодо забезпечення готовності дітей до навчання у школі та сприяння їхній адаптації до умов навчального закладу Згідно з планом роботи
Дата14.11.2012
Размер229.5 Kb.
ТипДовідка


Довідка

про вивчення діяльності ДНЗ та ЗНЗ щодо забезпечення готовності дітей до навчання у школі та сприяння їхній адаптації до умов навчального закладу


Згідно з планом роботи відділу освіти та районного методичного центру питання забезпечення готовності дітей дошкільного віку до подальшого навчання в школі та сприяння їхній адаптації до шкільного навчання вивчалось протягом лютого-березня 2012 року в 4-х дошкільних навчальних закладах, а саме: ДНЗ «Спадкоємець» м.Боярки, ДНЗ «Струмочок» с.Хотів, ДНЗ «Чебурашка» та ДНЗ-ЦРД «Росинка» м. Вишневого, а також в 3-х загальноосвітніх навчальних закладах: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, Вишнівська ЗОШ І-ІІІ ст. № 4, Хотівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія».

Вивчення діяльності ДНЗ та ЗНЗ з даного питання розглядається за основними напрямками наступними:

 • Організаційно-педагогічна робота;

 • Методична робота та співпраця педагогічних колективів;

 • Взаємодія психологічної служби ДНЗ та ЗНЗ;

 • Спільна робота дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів з батьками майбутніх першокласників;

 • Взаємодія дитячих колективів.


І. Організаційно-педагогічна робота


Готовність дошкільника до навчання у школі – це важливий крок у доросле життя, і від того, яким він буде, залежить здатність дитини адаптуватися до нових умов і реалізувати власні потенційні можливості. Дитина, що вступає до школи має бути фізично та психічно здоровою, соціально зрілою, вона має досягти певного рівня розумового й емоційно-вольового розвитку, вміти планувати свою діяльність та здійснювати самоконтроль. Тому, поняття «готовність дитини до школи» ми, педагоги-дошкільники та вчителі початкової ланки, розглядаємо як комплексне і таке, яке охоплює всі сфери життєдіяльності майбутнього першокласника.

Базовий компонент дошкільної освіти в Україні, Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» і програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» - це документи, які орієнтують педагогів на особистісний розвиток кожної дитини, на формування життєздатної, компетентної, творчої людини. Тому головним завданням дошкільної освіти Києво-Святошинського району є формування активно-пізнавального ставлення дитини до навколишнього світу через розвивальний і виховний аспекти розумового виховання, через розвиток інтелектуальних почуттів та вміння суспільної взаємодії.

Враховуючи ці аспекти, в дошкільних навчальних закладах району створені всі необхідні умови для повноцінного проживання дітьми дошкільного дитинства та для підготовки їх до подальшого навчання в школі, а саме: створено розвивальне середовище для ігрової та навчально-виховної діяльності, центри для розвитку логічного мислення, розвитку дрібної моторики руки, всі необхідні умови для повноцінного фізичного та психічного розвитку, для розвитку музичних та інших творчих здібностей дитини, тощо.

В усіх названих дошкільних навчальних закладах умови утримання дітей відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, ігрові кімнати освітлені та наповнені меблями відповідно до вікових особливостей дітей, є окремі кімнати для роздягання, санвузли, спальні кімнати.

Дошколята в закладах освіти знаходяться під постійним наглядом медичного персоналу. Своєчасно проводяться планові щеплення, огляди лікарями-спеціалістами стану здоров’я дітей. На початку навчального року визначається група здоров’я кожної дитини, що надає змогу в подальшому використовувати індивідуальний підхід до виховання, розвитку та навчання дітей.

Однією з умов фізіологічної підготовки дітей до навчання в школі є повноцінне харчування дитини, виконання натуральних норм. Як показало вивчення, в усіх чотирьох дошкільних навчальних закладах забезпечується повноцінне збалансоване харчування. Старші медсестри постійно проводять моніторинг виконання натуральних норм харчування, пишуть двотижневі меню-розкладки, слідкують за забезпеченням закладів якісними продуктами харчування.

Велику увагу дошкільні навчальні заклади звертають на повноцінний фізичний розвиток дітей. З цією метою в усіх закладах введені посади фізінструкторів та використовуються різноманітні форми роботи з дітьми:

 • ранкова та гігієнічна гімнастика;

 • організовані заняття з фізкультури;

 • фізкультхвилинки;

 • фізкультурні розваги (щомісяця);

 • фізкультурні свята (1 раз в квартал);

 • спортивні ігри та змагання;

 • загартовуючи процедури, тощо

Формування всіх складових психологічної готовності дитини до школи (інтелектуальної, мотиваційної, соціальної, фізіологічної, емоційно-вольової) здійснюється в певній системі. Так, в річному плані роботи ДНЗ «Спадкоємець», ДНЗ-ЦРД «Росинка», ДНЗ «Чебурашка» передбачено розділ з проблеми готовності дитини до подальшого навчання та її адаптації до умов школи.

Традиційно так склалося, що ДНЗ-ЦРД «Росинка» тісно співпрацює з Вишнівською ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, ДНЗ «Чебурашка» - з Вишнівською ЗОШ І-ІІІ ст. № 4, ДНЗ «Спадкоємець» з Боярською ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, ДНЗ «Струмочок» с.Хотів з Хотівським НВК. Між закладами освіти складені угоди про співпрацю, плануються спільні заходи щодо організаційно-педагогічної роботи з проблеми готовності дітей до навчання в школі з метою забезпечення наступності і перспективності освітнього процесу, соціокультурної адаптації дітей старшого дошкільного віку до умов навчання в початковій школі та їх всебічного гармонійного розвитку.

Предметом співпраці між закладами освіти є забезпечення наступності і перспективності по впровадженню всеукраїнського науково-педагогічного проекту «Росток, який успішно реалізується в ДНЗ «Спадкоємець» та Боярській ЗОШ І-ІІІ ст.. № 3 та ДНЗ –ЦРД «Росинка» та Вишнівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 3.

Як показало вивчення роботи дошкільних навчальних закладів, педагоги-дошкільники при підготовці старших дошколят до навчання в школі, велику увагу приділяють не лише формуванню спеціальних умінь, а найголовніше – створюють для дитини умови для формування здатності емоційно реагувати на навколишній світ, міркувати, планувати власну діяльність, доводити роботу до кінця, що є найважливішими чинниками у формуванні успішної навчальної діяльності.

Все це прослідковується в різних видах діяльності дитини: образотворчій – через ліплення, малювання, конструювання; через ознайомлення з навколишнім, ознайомлення з природою, в музичній діяльності, фізкультурній, ігровій, дослідницькій діяльності, тощо. Окрім того, вагома робота проводиться з розвитку сприймання (це оперування сенсорними поняттями: кольором, формою, величиною), із зорово-моторною координацією (вправністю дрібних рухів руки дитини) та здатністю оперувати певними предметно-кількісними відношеннями (порівняння предметів, орієнтування у просторі).

При підготовці дитини до школи велику увагу вихователі приділяють мовленнєвому розвитку дитини, який необхідний їй для успішного подальшого навчання. Під час занять з розвитку мовлення дітей також навчають основам грамоти, готують руку до письма через графічні завдання. Так, наприклад, в ДНЗ «Струмочок» с.Хотів провели моніторинг рівня мовленнєвої компетентності дітей старшої групи та першокласників початкової ланки НВК. Результати вивчення такі:

 • високий та достатній рівень мають 72,8% дітей;

 • середній рівень – 19,5%

 • низький рівень – 7,8 % від загальної кількості дітей.

Дані моніторингу порівнюються, простежується динаміка розвитку і визначаються проблеми та шляхи їх подолання. Результати розглядаються на спільних засіданнях педрад обох ланок освіти.

З метою підвищення рівня мотиваційної готовності дітей до школи систематично використовуються такі форми роботи, як:

 • читання дітям художніх творів про школу;

 • організація сюжетно-рольової гри «Школа»;

 • спілкування дітей старших груп з першокласниками;

 • постійно діючі спільні виставки дитячої творчості;

 • спільні дитячі концерти, свята, інсценування казок.

Все це позитивно впливає на соціалізацію дітей, бо між дітьми виникають товариські стосунки, що сприяють формуванню у дошкільників дисциплінованості, почуття обов’язку та інших якостей, потрібних майбутнім учням.

Для реалізації рівного якісного доступу до отримання дітьми старшого віку дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах створені спеціалізовані групи:

 • ДНЗ «Спадкоємець» - 3 логопедичні групи для дітей з мовленнєвими проблемами та 2 тифлогрупи для дітей з вадами зору;

 • ДНЗ –ЦРД «Росинка» - 2 логопедичні групи для дітей з мовленнєвими проблемами та 1 дефектологічна група для дітей з затримкою психічних процесів;

 • ДНЗ «Чебурашка» - 2 логопедичні групи для дітей з мовленнєвими проблемами.

Аналіз дітей з вадами мови, які знаходяться в логопедичних групах дитячих садочків показує, що за час перебування дітей в цих групах та систематичній роботі з ними логопеда, в середньому 87% дітей значно покращують свій розвиток (ДНЗ «Спадкоємець», ДНЗ «Росинка», ДНЗ «Чебурашка») . А це досить суттєво.

Питання готовності дитини до школи та рівень шкільної зрілості старших дошкільників постійно стоїть на контролі адміністрацій ДНЗ та вивчається, аналізується вихователями-методистами та, вихователями старших груп дитячих садків спільно з практичними психологами

Крім того, педагогами дошкільниками вище названих дошкільних навчальних закладів за останні три роки написано *** комплексних та парціальних програм з варіативної складової Базової програми ( ), які успішно втілюються в життя дошколят і дають змогу задовільнити потреби дітей в додатковому розвитку

Як бачимо, дошкільна освіта в нашому районі забезпечує дитині належний мінімальний рівень життєвих компетенцій, що робить її особистість адаптованою і адекватно-зорієнтованою у навколишньому середовищі, компетентною, підготовленою до навчання у школі.

У зв’язку з тим, що у районі не всі діти дошкільного віку охоплені дошкільними навчальними закладами, то одним із найважливіших напрямків роботи початкової ланки загальноосвітніх навчальних закладів району є забезпечення готовності дитини до подальшого навчання та адаптації до шкільного навчання.

Сучасні науково-педагогічні досягнення і підходи до початкової освіти спонукали вчителів школи до запровадження програми «Школа майбутнього першокласника» в якій напрямок навчально-виховного процесу направлений на вирішення проблем збереження здоров’я дитини, виключення «стресової тактики» в навчанні, особистісно зорієнтованої взаємодії дорослого і дитини.

Тому для майбутніх першокласників загальноосвітніх навчальних закладів, роботу яких вивчали, починаючи з січня, працює «Школа майбутнього першокласника». Заняття з дітьми проходять щосуботи. Проводять їх учителі, які в наступному навчальному році будуть працювати в перших класах. Тематика цих занять:

 • «Вчимося спілкуватися. Основи грамоти». Заняття з розвитку мовлення та психологічної адаптації. Знайомство з азами граматики. Розвиток дрібної моторики рук завдяки вправам з підготовки руки до письма. Удосконалення фонематичного слуху дітей.

 • «Математика». Включає три напрями: математика, логіка та конструювання. Навчання дітей лічбі, розв’язування задач, орієнтуванню у просторі та часі. Ознайомлення з геометричними формами, вимірюванням, конструюванням. На заняттях з логіки в першу чергу дітей вчать порівнювати, зіставляти, узагальнювати, аналізувати й класифікувати предмети та явища у будь-якій діяльності. Дітей навчають логічно мислити, зосереджуватись на якомусь одному виді діяльності, розвивають пам’ять, уяву.

Навчання в «Школі майбутнього першокласника» дає майбутньому учню знання, психологічну підтримку, вміння спілкуватися з однолітками та дорослими у нових ситуаціях, виховує навички індивідуальної та колективної праці, знайомить з основними правилами поведінки у школі, розвиває увагу, пам’ять, логічне мислення, творчу уяву, дрібну моторику, збагачує словниковий запас.

Крім успішної підготовки до навчання у школі, великого значення надають педагоги адаптації дітей.

Ефективність процесу шкільної адаптації значною мірою визначає успішність подальшої навчальної діяльності, збереження фізичного та психологічного здоров’я дітей. Тому вирішення цієї проблеми відбувається в комплексі, залучивши до роботи не тільки педагогів, психологів, логопедів, але й дітей та їх батьків.

В загальноосвітніх закладах розроблена концепція адаптації майбутнього першокласника, яка охоплює такі основні положення:

 1. Стан здоров’я майбутнього першокласника є інтегральним показником суспільного розвитку, що відображає його фізичне, психічне та соціальне благополуччя, емоційну гармонію.

 2. Процес входження дитини в нові соціальні ситуації, вироблення нею власної системи ставлень до суспільного оточення.

 3. Розвиток внутрішньої рівноваги, впевненості в собі, формування всебічно розвиненої особистості, людської поваги.

 4. Стабілізація емоційного самопочуття, що впливає на внутрішню напруженість й підвищення продуктивності навчальної діяльності.

 5. Головною постаттю у формуванні психічної, фізичної та гармонійно розвиненої особистості має стати вчитель.

 6. Психологічна готовність дитини до навчання в школі – предмет постійної уваги психологів.

 7. Збереження та зміцнення здоров’я майбутніх першокласників потребує свідомого ставлення їх батьків як необхідного елемента загальної культури, відповідальності кожного дорослого члена сім’ї за дитину.

Для полегшення процесу адаптації першокласників до школи розроблена низка заходів, відвідуючи які дитина ще до початку навчання поступово звикає і до школи, і до вчителя, і до майбутніх однокласників. Батьки ж дітей відвідують батьківський лекторій, де отримують необхідні консультації фахівців.

Перший візит батьків майбутніх першокласників у загальноосвітніх закладах розпочинається відвідуванням консультаційного пункту. На зустрічі з заступниками директорів з НВР школи І ступеня, шкільним психологом, учителями початкових класів батьки приходять з дітьми.

Шкільний психолог за згодою батьків в їх присутності проводить співбесіди з кожною дитиною. Співбесіда проходить в атмосфері доброзичливості та орієнтована на оптимістичну перспективну майбутнього першокласника. З цього й починається перший етап профілактики шкільної дезадаптації.

Ця робота включає, по-перше, психологічну діагностику готовності дітей до навчання в школі, а саме:

 • Дослідження рівня розвитку пізнавальних процесів;

 • Дослідження рівня самосвідомості;

 • Дослідження мотивації готовності;

 • Дослідження соціально-психологічної готовності (уміння спілкуватися у групі однолітків, готовності «грати» соціальну роль школярів);

 • Дослідження рівня мовленнєвого розвитку.

На кожну дитину психолог заповнює анкету, в якій фіксуються дані, що допоможуть у плануванні подальшої роботи психолога з учнями, вчителями та батьками, вивчені дітей, у яких можуть виявитися симптоми шкільної дезадаптації.

Наступним етапом профілактики шкільної дезадаптації є індивідуальне консультування батьків (якщо необхідно, то й вчителя, у класі якого буде навчатися дитина) з питань особливостей психічного розвитку дитини, а також рекомендації щодо її підготовки до навчання в школі.

Успішно проведена превентивна робота психолога сприяє благополучній адаптації дітей.

Навчальна діяльність вимагає від першокласника певного запасу знань про навколишній світ, сформованість елементарних понять. Дитина, йдучи до школи, повинна вміти слухати, сприймати інформацію, узагальнювати диференціювати предмети й явища навколишнього світу, планувати свою діяльність і здійснювати самоконтроль.

За мету адаптаційного періоду в 1-му класі педагоги та, психологи ставлять процес привчання дітей самостійно працювати, формують уміння дискутувати і відстоювати власні думки, пропозиції, ставити запитання та відповідати на них.

Для безболісної адаптації дітей до систематичного шкільного навчання, зняття статичного напруження першокласників при одночасному виконанні навчальних програм з усіх предметів, складається оптимальний розклад уроків, у якому враховано допустиме навчальне навантаження протягом дня, тижня, а також – психофізіологічні та фізичні можливості першокласників.

Протягом двох тижнів вересня місяця п’яті уроки, що стоять за розкладом проводяться на свіжому повітрі. Уроки фізичної культури протягом перших двох місяців проводяться також на свіжому повітрі. На уроках з основ здоров’я активно поєднується навчально-пізнавальна та оздоровчо-рухова діяльність першокласників. На всіх уроках проводяться фізкультхвилинки, що включають динамічні, дихальні вправи, вправи на збереження зору тощо. Невід’ємною частиною всіх уроків є ігри та ігрові ситуації.

Для першокласників комплектуються групи продовженого дня. Відповідно до Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу для першокласників організовано щоденний двічі на день 1,5 годинний відпочинок на свіжому повітрі.


ІІ. Методична робота та співпраця педагогічних колективів:


На базі районного методичного центру в березні 2011 року відбулася районна конференція «Проблема наступності в роботі дошкільних навчальних закладів та початкової ланки освіти», на якій вчителі початкових класів та вихователі дитячих садків ознайомилися з програмами виховання та навчання у дитячому навчальному закладі («Я у Світі», «Впевнений старт») та програмою навчання і виховання у 1-ому класі початкової школи, розкрили шляхи подолання труднощів наступності між програмами початкової школи та дошкільного закладу.

Вчителі початкової школи, які набирають першокласників, на початку навчального року відвідують заняття вихователів, які працюють в старшій групі дитячого садка з метою знайомства з дітьми, з формами та методами роботи. Відвідують вчителі уроки старших груп і в другій половині року з метою знайомства з рівнем отриманих дітьми знань та їх творчих здібностей.

Вихователі дошкільних навчальних закладів відвідують уроки математики, навчання грамоти в 1 класі школи.

Проводяться спільні заходи між педагогічними колективами ДНЗ і ЗНЗ, а саме:

 • Семінар-практикум «Розвиток зв’язного мовлення шляхом особистісно-орієнтованого підходу з використанням нетрадиційних форм проведення занять» (Боярська ЗОШ І – ІІІ ст. №3 та ДНЗ «Спадкоємець»;

 • Нарада педагогів «Розвиток фонематичних процесів у дітей дошкільного та шкільного віку» ( Боярська ЗОШ І – ІІІ ст.№3 та ДНЗ «Спадкоємець»;

 • Засідання районної творчої групи «Росток» під керівництвом Карась Н.І.(навчальні заклади, які працюють за науково-педагогічним проектом «Росток»);

 • Спільне засідання педагогічної ради ДНЗ «Чебурашка» та Вишнівської ЗОШ І – ІІІ ст. №4 на тему «Забезпечення наступності у навчально-виховному процесі дитсадка «Чебурашка» та початкової школи»;

 • Спільна нарада педагогів ДНЗ «Струмочок» та Хотівського НВК на тему «Неперервність освіти: дошкілля – початкова школа»

 • Засідання круглого столу для вихователів ДНЗ-ЦРД «Росинка» та вчителів початкової ланки Вишнівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 з питання «Тенденції сучасного розвитку та виховання дітей дошкільного віку й учнів першого класу»

 • Участь вихователя-методиста, практичного психолога та соціального педагога ДНЗ-ЦРД «Росинка» у педагогічній раді Вишнівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 по обговоренню проблеми впровадження програми «Впевнений старт».

 • Здійснюється самоосвіта педагогів, яка включає:

 • вивчення фізіологічних та психологічних особливостей розвитку дітей дошкільного та шкільного віку;

 • ознайомлення з чинними нормативними документами, що визначають зміст дошкільної та початкової ланок освіти на сучасному етапі;

 • ознайомлення з публікаціями у фахових виданнях, що присвячені наступності.


ІІІ. Наступність в роботі психологічної служби ДНЗ та ЗНЗ.


Педагогічні колективи ДНЗ значну увагу приділяють створенню сприятливих психологічних умов для забезпечення процесу готовності та адаптації дітей до шкільного навчання. Згідно з планом роботи протягом навчального року практичні психологи ДНЗ «Росинка», ДНЗ «Спадкоємець» та ДНЗ «Чебурашка» проводять психодіагностичний моніторинг щодо психологічної готовності дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі за певними методиками:

 • методика А.Керна, Я.Йєрасика, методика «Логічна послідовність дій» Д.Векслера, методика О.Сироватко (інтелектуальна готовність – тобто сформованість пізнавальних процесів);

 • методика «Дрібні рухи», графічний субтест А.Керна (морфологічна готовність – рівень фізичного розвитку);

 • методика «Графічний диктант» Д.Ельконіна, методика «Лабіринт» О.Сироватко, методика «Так і Ні» Н.Гуткіна (емоційно-вольова готовність – розвиток довільної регуляції діяльності);

За результатами соціально-психологічних досліджень практичні психологи, соціальні педагоги та вчителі-логопеди готують тематичні виступи на засіданнях педагогічних рад, на педгодинах, доводять до відома колективів результати про проведену роботу з комплексного дослідження готовності дітей до школи, надають методичні рекомендації для вихователів ДНЗ та вчителів початкової ланки загальноосвітніх закладів щодо готовності та адаптації кожної дитини до шкільного життя. Теми їх виступів та консультацій:

 • «Психологічні умови готовності дитини до школи», «Розвиток фонематичних процесів у дітей дошкільного віку», «Використання ігор, ігрових методів та прийомів для розвитку фонематичного слуху», «Методи і прийоми формування зв’язного мовлення у дошкільнят» (ДНЗ «Спадкоємець» м.Боярки);

 • Вікові особливості сприймання навчального матеріалу у дітей старшого дошкільного віку», «Особливості спілкування педагогів з дітьми в дитячому садку і школі», «Формування в дошкільному навчальному закладі передумов успішного навчання в школі» (ДНЗ-ЦРД «Росинка» м.Вишневого);

 • «Головні аспекти підготовки дітей до школи», «Психо-соціальна готовність дитини до школи», (ДНЗ «Чебурашка» м.Вишневого);

 • «Результати моніторингового дослідження розвитку мовлення дітей старшої дошкільної групи та першого класу» (ДНЗ «Струмочок» с.Хотів).

Також практичними психологами ДНЗ проводиться просвітницька робота з батьками майбутніх першокласників, надається інформація для батьківських куточків в групах («Готуємось до школи», «33 способи як виховати хорошу дитину», «Ваша дитина йде до школи», «Причини дитячої агресії», «Ігри на розвиток уваги, пам’яті мислення»), проводяться індивідуальні консультації для батьків з питань виховання та розвитку дитини («Емоційний розвиток дитини», «Родинне виховання», «Готовність дитини до школи», «Як знайти гармонію дитячої душі»), в групових кімнатах створюються куточки «Психолог радить», де висвітлюються методичні рекомендації з питань подолання дезадаптації дошкільників.

В усіх групах ДНЗ практичні психологи приймають участь у батьківських зборах, проводять анкетування батьків, проводять моніторинг психологічної готовності дітей до навчання в школі.

Наприклад, практичним психологом ДНЗ «Чебурашка»,було обстежено 74 дітей із 4-х старших груп, , які підуть до школи 1 вересня 2012 року за параметрами:

 • інтелектуальна готовність

 • повністю готові до школи - 30 дітей

 • середній рівень готовності – 34 дітей

 • нижче середнього – 7 дітей

 • нижче норми – 3 дітей

 • психо-соціальна готовність

 • шкільно-зрілі – 62 дітей

 • середньо-зрілі – 6 дітей

 • незрілі – 6 дітей

 • емоційне ставлення до школи

 • позитивне (готові до школи) – 72 дітей

 • негативне (не готові до школи) – 2 дітей

Продовжуючи роботу практичних психологів ДНЗ, шкільні психологи проводить діагностування першокласників по готовності дітей шестилітнього віку до навчання в школі. Робота проводиться у вигляді аналізу малюнків «Мій перший день у школі» і таким чином, досліджується ставлення учнів до школи, виявляються прояви тривожності, побоювання, негативне сприйняття школи. Результати дослідження і аналізу процесу та адаптації, готовності до навчання психологи заносить до індивідуальної картки психолого-педагогічного діагностування.

Контроль за адаптацією першокласників до школи включає спостереження шкільного психолога за цим процесом, індивідуальні бесіди з учителями перших класів. Така робота допомагає виявити учнів, у яких виникли труднощі в процесі адаптації. За результатами спостереження психолог включає таких учнів до так званої «контрольної групи». Після з’ясування причин виникнення труднощів у процесі адаптації, проводиться індивідуальне консультування вчителів і батьків цих учнів, планується корекційна робота психолога (розвиток пізнавальних процесів, розвиток мотиваційної сфери, корекція тривожності, корекція агресивності тощо).

Протягом першого семестру практичні психологи щільно співпрацюють з учителями-класоводами. Вони виявляють учнів, які мають негативні прояви поведінки, втрату працездатності дитини у навчальному процесі. Обговорюють причини навчальних труднощів та шляхи їх усунення, вчителі отримують рекомендації загального та індивідуального характеру з профілактики дезадаптації першокласників, рекомендовані методи заохочення та підтримки дитини для забезпечення позитивної емоційної атмосфери на уроці.

Психолог дотримується схеми обстеження дитини при всіх формах з дезадаптації:

 • перевіряється, чи не порушені пізнавальні процеси (блок діагностичних методик готовності до школи);

 • перевіряється здатність дитини до навчання, сформованість елементів навчальної діяльності, внутрішнього плану дій, довільної регуляції поведінки;

 • аналізуються особливості навчальної мотивації дитини, рівень інтересів;

 • перевіряються навчальні навички дитини, переглядаються її зошити з письма, математики, даються завдання з читання, письма, розв’язування задач;

 • виявляється емоційний компонент неуспішності: як дитина ставиться до поганих оцінок, який отримує типовий зворотний зв'язок від дорослих – учителів, батьків. Чи є діяльність, яка компенсує неуспішність у навчанні? Що відбудовує всю систему міжособистісних відносин дитини?

 • Виявляються типові види допомоги батьків дитини в навчальній діяльності. Які засоби допомоги? Який стиль сімейного виховання ?

 • Вивчається передісторія випадку, дається ретельний аналіз історії поведінки, який проводиться самими батьками.

Визначивши рівні адаптації, психологи працюють за напрямами роботи, а саме:

  1. робота з дітьми, рівень адаптації, яких визначено середній: учителям і батькам надає рекомендації щодо подальшої роботи з цими учнями;

  2. з дітьми, рівень адаптації яких вважають низьким: проводиться корекційно-розвивальна робота;

  3. для батьків і вчителів проводяться індивідуальні консультації, метою яких є об’єднання зусиль для надання різнобічної допомоги дитині в подоланні труднощів.

З дітьми, які дезадаптовані до навчання в шкільних умовах, психолог спочатку проводить індивідуальну роботу, потім об’єднує їх для подальшої роботи в корекційно-розвивальні групи. Паралельно психолог проводить роботу з сім’єю та вчителем, метою якої є встановлення причин, що привели до порушень в особистісній сфері дитини. Визначаються шляхи їх усунення. З батьками проводяться групові заняття, їм також надаються рекомендації.

З метою корекції труднощів, що виникли в учнів під час адаптації; розвитку умінь і навичок, які сприяють позитивному входженню в шкільне життя, проводяться заняття в корекційно-розвивальних групах. Групові заняття проводяться в ігровій формі, що спонукає дітей керувати своєю поведінкою та через взаємодію з ровесниками розширює можливості кожної дитини. Створюються ситуації успіху при яких учні самостверджуються, розвивається відчуття впевненості в собі, що сприяє ефективному засвоєнню знань.

Готовність або неготовність дитини до початку шкільного навчання визначається ще й рівнем її мовленнєвого розвитку: адже саме за допомогою мовлення вона спроможна засвоювати всю систему знань, тому логопед школи приділяє особливу увагу цьому аспекту при співбесіді з батьками майбутніх першокласників.

Адміністрації шкіл проводять контрольно-аналітичну діяльність за процесом адаптації майбутніх першокласників та першокласників, що навчаються в школі нині. На нарадах при директору у закладах заслуховувались питання про хід роботи з майбутніми першокласниками та звіт практичних психологів про адаптацію першокласників до школи та про корекційну роботу з дітьми, що потребують уваги.


ІV. Робота з батьками.

Взаємодія з батьками посідає важливе місце в структурі заходів по готовності дітей до навчання в школі.

З цього питання в ДНЗ передбачена низка заходів:

 • робота школи для батьків майбутніх першокласників;

 • проведення родинних свят;

 • проведення зборів батьків за участю вчителів початкової школи;

 • проводиться адресна допомога батькам;

 • дні відкритих дверей;

 • тематичні тижні «Ми майбутні школярі»;

 • діє усний журнал для батьків «Завтра в школу»;

 • виставка літератури на тему «Ми майбутні школярі»;

 • організовуються тематичні виставки;

 • організовуються спільні виховні заходи;

 • проводиться робота лекторіїв;

 • проводяться консультації різних спеціалістів, тощо.


Відповідно в школі проводяться наступні заходи:

 • день відкритих дверей для батьків;

 • зустріч з батьками старших груп заступника директора з НВР в дитячому навчальному закладі на передодні запису до школи;

 • індивідуальні консультації з питань готовності дітей до школи;

 • діє педагогічний лекторій під час проведення підготовчих занять для майбутніх першокласників, де батьки мають змогу зустрітися з директором та заступниками з НВР, практичними психологами, логопедом, соціальним педагогом, медичними працівниками, інспектором дитячої кімнати міліції.
 • ^

  батьківські збори для батьків першокласників на тему «Труднощі адаптації першокласників до школи».

V. Робота з дітьми (взаємодія дитячих колективів)

^

З метою адаптації дитини у шкільному середовищі та мотиваційної готовності її до навчання проводяться спільні заходи між дітьми дитячого садка та початкової школи:

 • ^

  екскурсії дошкільнят до школи та знайомство з територією школи та будівлею;

 • відвідування дітьми старших груп ДНЗ Новорічного балу у школі;

 • спільні фізкультурно-спортивні свята;

 • спільні виставки дитячої творчості, присвячені Дню Села (Хотів), виставки дитячих робіт «Творимо прекрасне разом» (ДНЗ «Чебурашка» та Вишнівська ЗОШ І-ІІІ ст.. № 4);

 • ^

  спільні Різдвяні та Великодні свята (ДНЗ м.Вишневого, м.Боярки та села Хотів), та інше;

 • учні початкових класів проводять вистави для дошкільнят, виготовляють своїми руками та дарують подарунки (наприклад, годівнички для птахів для ДНЗ «Чебурашка»)

Поряд з позитивним, в роботі закладів освіти району по підготовці дітей до школи та їх подальшої адаптації до шкільного життя, є ряд суттєвих проблем:

 1. ^

  Не всі діти старшого дошкільного віку охоплені дошкільною освітою

 2. В закладах освіти спостерігається тенденція до перевантаження наповнюваності груп ДНЗ та перших класів ЗНЗ.

 3. В перших класах одночасно навчаються діти, яким на 1 вересня ще не виповнилося 6 років і, ті, яким 7 років і більше, а це впливає на процес їх соціалізації та адаптації.

 4. ^

  Досить значна кількість дітей перших класів становить «групу ризику», так як мають психосоматичні захворювання та хвороби органів чуття.

 5. Етапи дошкільної та початкової освіти залишаються мало пов’язанами. Зміст дошкільної і початкової освіти має перекликатися.

 6. Така велика школа, як Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.. № 3 не має спеціалізованого кабінету психолога, а в ДНЗ «Струмочок».с.Хотів наявна вакансія посади практичного психолога.

 7. В Вишнівській ЗОШ І-ІІІ ст.. № 4 та Боярській ЗОШ І-ІІІ ст.. № 3 відсутні ігрові кімнати та спальні для учнів перший класів, які край необхідні їм для кращої адаптації.

 8. ^

  В усіх школах, де вивчалося питання, туалетні кімнати спільні з туалетами для учнів початкової ланки.

Виходячи з вище викладеного, на подальшу діяльність з розглянутого питання, рекомендуємо:

1. Адміністрації закладів освіти:

1.1.В закладах, де відсутні посади практичних психологів та спеціалізовані кабінети психологів, вирішити цю проблему (ДНЗ «Струмочок» с.Хотів та Боярська ЗОШ І-ІІІ ст. № 3).

1.2.Заступникам директорів та вихователям-методистам опрацювати з учителями початкової ланки та вихователями старших груп ДНЗ програму з адаптації до школи дітей шестирічного віку «Психологічна абетка», що побудована з урахуванням вікових особливостей першокласника.

^

2. Психологам навчальних закладів:

2.1.Розробити адресні рекомендації класоводам перших класів (за результатами психологічного супроводу) для особистісно орієнтованого підходу до учнів-шестирічок.

^

2.2. Постійно ознайомлювати батьків, учителів та вихователів старших груп із потребами та особливостями сьогоднішніх першокласників-шестирічок.

2.3.Здійснювати психологічний супровід через спостереження за такими адаптаційними процесами, як:

 • спілкування з однолітками;

 • ^

  емоційна збудженість;

 • тривожність;

 • увага на уроці;

 • занурення в себе.

2.4. Проводити корекцію особистісних проявів дитини в поведінці через розвивально-корекційні групові заняття психолога з дітьми.

^

3. Класоводам 1-х класів та вихователям старших груп:

3.1. Педагогам обох ланок освіти забезпечувати комплексний підхід для всебічного розвитку особистості дитини, збереження її індивідуальності. Створити єдину динамічну і перспективну систему виховання і навчання в педагогічному процесі ДНЗ і початкової школи.

3.2. Постійно працювати над створенням методичних розробок, комплексних та парціальних програм, авторських дидактичних розробок, навчально-методичних посібників, спрямованих на задоволення вікових і особистісних потреб дітей старшого дошкільного і молодшого шкільного віку.

^

3.3.Проводити спільну роботу з оновлення змісту, форм і методів освітнього процесу в ДНЗ та початковій школі.

3.4. Під час проведення уроків в перших класах здійснювати індивідуальний підхід до учнів, у яких виникають труднощі в період адаптаційного процесу.

^

3.5. Удосконалювати форми та методи роботи з учнями шестирічного віку під час адаптаційного періоду.

3.6. Проводити індивідуальні бесіди з батьками першокласників, у яких процес адаптації до шкільних умов проходить складно.


4. Методистам РМЦ:


4.1. Постійно здійснювати координацію діяльності обох ланок освіти.

4.2. Урізноманітнювати форми спільної методичної роботи з вихователями старших груп ДНЗ вчителями перших класів ЗНЗ, а саме:

 • продовжити роботу районної творчої групи «Сходинки розвитку» з метою дієвої наступності в роботі обох ланок;

 • проводити спільні зустрічі вихователів старших груп та вчителів початкової ланки для обміну новаторськими методиками та досвідом організації навчальної діяльності під гаслом «Панорама творчих ідей і знахідок»;

 • провести професійний діалог «Психологи-педагоги» з теми «Психолого-педагогічні основи забезпечення розвиваючого середовища у дошкільному закладі та в початковій школі».

4.3.Постійно тримати на контролі питання готовності дітей до школи та їх адаптації до шкільного навчання, періодично заслуховувати це питання на засіданнях ради РМЦ.

Довідку підготували методисти РМЦ

Джижуленко Л.Г., Ванькевич Н.А.Разместите кнопку на своём сайте:
Документы
База данных защищена авторским правом ©kiev.convdocs.org 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Похожие:
Документы